Léčba křečových žil

    Na našem pracovišti provádíme léčbu křečových žil moderní francouzskou metodou ASVAL  (l´Ablation Sélective des Varices sous Anesthésie Locale).

    Dr. Stupavský absolvoval kurz v Nice a Monaku, ale postupně jsme si vypracovali vlastní techniku a tak jsme schopni léčit i těžké případy. Vyléčili jsme i několik desítek pacientů s bércovými varikózními vředy.

Principem metody je, že v místním umrtvení a bez pobytu v nemocnici se z bodových nářezů odstraňují jemnými klíšťkami varikózně změněné žíly. Drobné nářezy není nutno téměř nikdy sešívat. Operace trvá dle rozsahu postižení od půl do dvou hodin.

Křečové žíly jsou především vrozená slabost žilních stěn a žádná léčebná metoda tuto geneticky podmíněnou vadu neodstraní a nezabrání nové tvorbě varixů. Proto se začíná ve světě mezi žilními chirurgy prosazovat názor, že i s ohledem na možné opakované operace je potřebné podkožní tkáně dolních končetin co nejméně zraňovat a předcházet jizvení.  A proto se šetrnou technikou odstraňují jenom nemocné části žilního systému.

Vzhledem k tomu, že statistiky z několika renomovaných světových pracovišť neprokazují lepší dlouhodobé výsledky po radikálních operacích, či už  klasických nebo novodobějších metodách založených na endoluminální fotokoagulaci – lasser či radiofrekvence, stále více žilních chirurgů se přiklání k miniinvazivním metodám.

Na našem pracovišti provádíme mininvazivní zákroky na křečových žilách asi 20 let a současný způsob operování asi 15 let. Za tuto dobu jsme odoperovali asi 7000 pacientů, a protože značná část z nich má postižené obě dolní končetiny, znamená to celkem operovaných asi 10000 končetin. Počet pacientů rok od roku stoupá. Jezdí za námi zájemci z celé České Republiky. Od poloviny roku 2013 máme webové stránky, ale jinak žádnou placenou reklamu. Velká většina pacientů přišla buď na doporučení praktického lékaře nebo na doporučení již námi léčeného a spokojeného pacienta.

Operaci vždy předchází pečlivé ultrasonografické vyšetření žilního systému dolní končetiny.

Výsledky:

U 98% operovaných pacientů došlo k výraznému až úplnému zlepšení zdravotních či kosmetických potíží.

U 17 procent léčených byla provedena nová operace pro lehčí recidivu nebo z kosmetických důvodů jako odstranění menších zdravotně nezávažných varikozit.

Asi 2% mělo závažnější  recidivu a jenom jeden z nich další operaci u nás odmítl.

Komplikace:

Těžší trombóza se vyskytla jenom u jedné pacientky, tato opomněla vysadit hormonální antikoncepci.

Lehčí trombózy se vyskytly po rozsáhlejších výkonech asi u 0,5% léčených a tito byli léčeni ambulantně.

Hnisavé komplikace jsou výjimečné, posledních deset let nebyla žádná. Po větších operacích se někdy vyskytují citlivé krevní výrony, či spíše „podkožní jizvy" v místě odstraněných varikózních uzlů.

Po operacích v celkové anestezii relativně poměrně časté poškození senzitivních tedy cítivých nervů jsou při výkonech v místním umrtvení zřídkavé. Pacient při vědomí upozorní chirurga po uchopení nervu na ostrou vystřelující bolest. V našem souboru pacientů máme takového jenom jednoho, který si ale na necitlivost vnitřního kotníku po 5 letech od operace již plně zvykl.

Místní anestezie také umožňuje operovat pacienty i s jinými závažnějšími nemocemi, pro které by byla celková anestezie neúměrným rizikem. Proto máme v našem souboru po operaci i několik desítek osob  kolem 80 let věku.

Pacienti po operaci užívají pravidelně léky jako prevenci trombózy. Aktivně pátráme po poruchách srážlivosti krve a kde je větší riziko, aplikují si preventivně injekce.

Podle rozsahu nálezu musí pacienti po operaci končetinu 2 až 4 týdny bandážovat. Pracovní neschopnost je proti rozsáhlejším operacím v celkové anestezii podstatně kratší, u menších nálezů dle povolání jenom několik dnů.

Drobné křečové žíly a tzv. metličky léčíme sklerotizací. Při tomto způsobu léčby se do žilek vstřikuje speciální látka, která způsobí křeč a lehký zánět žilky a za spoluúčinku elastické bandáže se tyto žíly postupně vstřebají.

Sklerotizaci provádíme u lehkých případů jako základní léčebnou metodu nebo po operacích jako metodu doplňkovou.

Některé zdravotní pojišťovny včetně VZP nám operace neproplácí. Cena se dle rozsahu postižení pohybuje u jedné končetiny mezi 4000 až 10000 Kč.

certifikat

 

 matisse-henri

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení